Prihlásenie

Registrácia

Asociácia Djov a hudobných producentov Slovenska

Výhody pre člena
O združení

Prihlásený:

Ako si upratať digitálnu hudobnú knižnicu

Tento článok voľne nadväzuje na predošlý článok „Niekoľko rád pre tvorbu tvojej digitálnej hudobnej knižnice“. Možno sa ti bude zdať duplicitný, ale ide o dve rozdielne problematiky, aj keď sú na seba úzko previazané. Pri práci s hudobnou knižnicou časom zistíš, že je veľmi ľahké ju dostať do neporiadku. Budeš sťahovať hudbu z rôznych zdrojov (viď článok „Kde môžem ako DJ získať digitálne hudobné skladby“), pridávať rôzne typy DJ softvéru/hardvéru, budeš sa snažiť o to, aby si spravoval skladby na viac ako jednom počítači, atď.

Jedným z problémom môže byť aj to, že nie každý DJ začína s čistou, prázdnou hudobnou knižnicou a tak stráca šancou ju urobiť organizovanou hneď od začiatku. Takže ak začínaš z takejto pozície, že už máš k dispozícii množstvo skladieb, no máš pocit, že je to úplne neusporiadané a z akéhokoľvek dôvodu si svoju hudobnú knižnicu nedokázal udržať v poriadku, tak práve tento článok ti dúfam pomôže v reorganizácii tej tvojej.

Každopádne pokiaľ nebudeš pravidelne upratovať svoju hudobnú knižnicu, môžeš sa prepracovať až do situácie, keď stratíš súbory, budeš mať duplikáty skladieb, budú ti chýbať dôležité metadáta k skladbám a v podstate úplne stratíš dôveru v samotnú hudobnú knižnicu. Dokonca sa to môže dostať až do takého stavu, že budeš mať strach z nej hrať DJ sety, lebo sa budeš obávať toho najhoršieho, že nebudeš schopný včas nájsť skladbu, ktorú práve chceš.

Samozrejme, je ťažké poskytnúť konkrétne rady každému jednotlivcovi, pretože zakaždým ide o jedinečné, špecifické okolnosti a spôsob, akým sa hudobná knižnica dostala do neporiadku v ktorom sa práve nachádza. Tieto okolnosti sa líšia od DJ k DJovi, rovnako ako úroveň zručností jednotlivcov s prácou v DJ softvéry a znalosťou práce s hudobnou knižnicou. Z tohto dôvodu ti ponúkame v rámci našich individuálnych konzultácii možnosť prediskutovať spôsob upratania tvojej hudobnej knižnice, ktoré ti pomôžu ju dostať sa späť do pozície, v ktorej si budeš ňou istý.

Pretože vo väčšine prípadov pri zanedbanej hudobnej knižnice ide o opakujúce sa chyby, tak v tomto článku ti ponúkam niekoľko základných, všeobecne platných rád, ktoré ti môžu pomôcť pri upravovaní tej tvojej knižnice.

 

1. Skôr ako začneš upratovanie, pozálohuj si všetko

Je dôležité, aby si si zálohoval (prinajmenšom) všetku svoju hudbu a databázu DJ softvéru. Najlepšie je však zálohovať celý počítač. To znamená, že ak urobíš nejaký neuvážený krok a veci sa nenávratne pokazia, nebudeš mať všetko stratené. Takže zober si externý pevný disk a pozálohuj dáta tvojho počítača.

2. Zapíš si svoj plán, rob si poznámky a sleduj jednotlivé kroky

Celý proces upratania hudobnej databázy začína v tvojej hlave. Ty musíš vedieť čo chceš upratať, ako a čo tým celým chceš docieliť. Preto si zapíš, čo a prečo plánuješ urobiť, a pri každom kroku si urob poznámky. Môže to znieť prácne, ale slúži to dvom účelom.

Po prvé, pomôže ti to ujasniť si tvoj postup upratovania a garantujem ti, že objavíš skutočnosti, ktoré ti nedávajú zmysel, ktoré si budú vyžadovať ďalší prieskum na internete a štúdium. Alebo môžeš aj zistiť, že máš kroky upratovania v nesprávnom poradí. Ak by si sa pustil rovno do upratovania, tak by si tieto skutočnosti síce mohol zistiť počas upratovania, no mohlo by to viesť až k tomu, že by si sa zasekol.

Ale po druhé, rovnako ako zálohovanie, ti to poskytne súbor krokov, ktoré môžeš potenciálne spätne analyzovať, ak urobíš niečo, o čom sa domnievaš, že nebolo správne.

Tip: Na jeden papier si napíš kroky, ktoré si identifikoval a podľa ktorých budeš postupovať. Potom si zober čistý papier a na ten si píš do poznámok, čo si práve vykonal. Určite sa počas tohto procesu dostaneš do stavu, kedy budeš frustrovaný. Daj si pauzu, vyčisti si hlavu napríklad prechádzkou okolo bloku a až tak sa vráť späť k upravovaniu hudobnej knižnice. Ver, pôjde ti to lepšie.

3. Nájdi fyzické umiestnenie skladieb a premiestni z nich len jedinú kópiu do tvojho hlavného priečinka s DJ hudbou

Tvojou úlohou je dostať všetky audio súbory pre DJing do jedného, hlavného priečinka a tiež zabezpečiť, aby v ňom bola len jediná kópia každého audio súboru. Vieš si to skontrolovať v prehľadávači, či tam nemáš viacero kópii tej istej skladby. Daj si pozor aj na názvoslovie, lebo aj ďalší pridaný znak v označení (názve) skladby môže zapríčiniť, že máš z nej dve kópie.

Tu je dôležité vedieť, že aký je rozdiel medzi zoznamom skladieb (playlistom) a skutočným umiestnením skladby. Existuje mnoho spôsobov, ako v DJ softvéry zistiť, kde je fyzicky umiestený skutočný hudobný súbor. Môže sa to mierne líšiť v závislosti DJ softvéry, napríklad v Rekordbox môžeš pravým tlačidlom myši kliknúť na súbor a vybrať možnosť “Show in Finder”, čo ti ukáže cestu, kde je audio súbor fyzicky uložený.

Tento proces by mal odhaliť aj to, kde máš uložené duplicitné kópie, a môže ti tiež poskytnúť informácie o tom, prečo DJ softvér už nemôže nájsť tieto kópie, pretože mohla nastať v minulosti situácia, že si skladby presunul z jedného priečinka do iného.

4. Maj hudobnú knižnicu umiestnenú len na jednom počítači, premiestni svoje skladby umiestnené na rôznych externých diskoch do neho

Tento proces je o tom, aby si mal veľkosťou primeranú a organizovanú hudobnú knižnicu na tom istom počítači, s ktorým robíš DJing, eventuálne si pripravuješ DJ sety pre DJ hardvér. Nevýhodou DJ softvéru je to, že ti umožňuje spravovať hudobnú knižnicu na viacerých prenosných počítačoch. Okrem toho môžeš použiť na jednom počítači viacero DJ softvérov, čo ešte celé komplikuje o to viac.

S možnosťou využitia cloudových služieb sa proces udržania hudobnej knižnice na jednom mieste zlepšuje, ale použitie takejto služby ide nad rámec tohto článku a to nehovoriac o tom, že väčšinou ide o príplatkovú službu. Ale v každom prípade, ak by si chcel využívať takéto služby je vhodné, aby si si najprv upratal hudobnú knižnicu a až potom aktivoval cloudovú službu a preniesol svoju hudobnú knižnicu na ňu.

Takže v tomto bode jednoducho chceme umiestniť hlavnú, jedinú kópiu všetkých skladieb pre DJing na našom jedinom počítači.

5. V DJ softvéry obnov prepojenia na stratené súbory

Spusti funkciu „Relocate lost files“ DJ softvéru. Táto funkcia sa môže nazývať rôzne, ale má ju každý DJ softvér. Preskenuje priečinok pevného disku, ktorý mu prikážeš (mal by to byť ten priečinok, kde si fyzicky umiestnil skladby). DJ softvér vyhľadá a obnoví prepojenia na fyzické aktuálne umiestnenie skladby, ktorú predtým nemohol nájsť. 

Tip: Ak si nevieš dať rady, pozri si manuál k DJ softvéru.

6. Odstráň nepotrebné/duplicitné/trvalo stratené skladby z DJ softvéru

Aj napriek doposiaľ vykonaným krokom, môže stále tvoja hudobná knižnica vyzerať neorganizovane. V tomto kroku preto odstráň všetky nepotrené skladby, ktoré už nebudeš používať, vymaž duplicitne a trvalo stratené skladby. Po tomto kroku by ti mala ostať oveľa menšia hudobná knižnica, v ktorej DJ softvér úspešne lokalizoval každý jeden súbor a kde neexistujú žiadne duplicitne/nepotrebné skladby.

Tip: Ak už v DJ hudobnej knižnici nechceš nejaké skladby, uisti sa, že si ich odstránil z pevného disku (z priečinka čisto pre DJ hudbu), aby sa do DJ softvéru znova nenačítali. Pre kontrolu duplicitných skladieb, môžeš v DJ softvéry použiť zobrazenie skladieb v dvoch stĺpcoch a krížovo si ich skontrolovať. Taktiež môžeš napríklad kliknúť na stĺpec s počtom prehratí, aby si zistil, ako často si jednotlivé skladby hral. Všetky, ktoré si ešte nehrali a ktoré sú v hudobnej zbierke roky, sú pravdepodobne kandidátmi na vymazanie. Môžeš tiež usporiadať riadky tak, aby sa ti ukázali všetky skladby, ktoré DJ softvér nedokáže nájsť a ktoré si už prestal hľadať v jednom bloku, takže ich môžeš jednoducho všetky naraz zvýrazniť a odstrániť.

7. Poupratuj metadáta

V tomto kroku ide o kontrolu metadát akými sú interpret, názov skladby, rok vydania, žáner, obrázok obalu albumu, atď. Tiež usporiadaj tvoje zoznamy skladieb (playlisty alebo v niektorých softvéroch nazývané aj „crates“) tak, aby to bolo pre teba usporiadané čo najužitočnejšie a najefektívnejšie pre ďalší DJing.

8. Urob ďalšiu zálohu všetkého

Hneď ako ukončíš upratovanie hudobnej knižnice, pozálohuj si opäť všetko na externý pevný disk alebo do cloudu, aby si nestratil svoju prácu.

Záver

Upratať hudobnú knižnicu je určite časovo náročná práca, ale finálny výsledok stoji za to. Ak si postupoval podľa tohto návodu, napriek nevyhnutným malým problémom, ktoré ťa určite počas implementácie týchto krokov postretli, teraz máš veľkosťou primeranú a organizovanú hudobnú knižnicu, ktorá je vhodná na účely DJingu. Okrem toho máš náskok pred mnohými DJmi, ktorí bojujú s hudobnou knižnicou, ktorá je mimo kontroly niekoľko mesiacov (alebo dokonca aj rokov).

Snaž sa udržať poriadok v hudobnej knižnici čo najdlhšie. Teraz, keď vieš ako sa to robí, nastav si jednoduché pravidlá pre vkladanie nových skladieb do hudobnej knižnice, dodržuj ich a pravidelne ju upratuj, lebo inak opäť dospeješ do bodu, kedy v nej budeš mať neporiadok a bude pre teba na príťaž a nie na pomoc.

Zdroje

Help! My DJ Music Library Is A Mess.. dostupné na https://www.digitaldjtips.com/dj-library-is-a-mess/

Your Questions: How Do I Convert & Organise A Messy Music Library? dostupné na https://www.digitaldjtips.com/questions-convert-organise-messy-music-library/

Messi DJ library? dostupné na https://www.youtube.com/shorts/rw3S5WApG1c

Článok z originálu spracoval a skompiloval: Peter

NEWSLETTER

prihlás sa na odber noviniek

NAŠI PARTNERI