Prihlásenie

Registrácia

Asociácia Djov a hudobných producentov Slovenska

Výhody pre člena
O združení

Prihlásený:

Kde môžem ako DJ získať digitálne hudobné skladby (4. časť) - Voľne dostupné bezplatné zdroje hudby

Voľne dostupné bezplatné zdroje hudby

Existuje niekoľko zdrojov voľne dostupnej bezplatnej hudby z ktorých si môžeš doplniť svoju hudobnú knižnicu bez toho, aby si míňal množstvo financií. Okrem toho, že môžeš ušetriť množstvo peňazí, môžeš získať skladby, ktoré nik iný nevlastní, lebo väčšina DJov v prvom rade využíva na kúpu hudby možnosti uvedené v predchádzajúcich častiach tohto článku, teda sú zameraní na hlavný hudobný prúd. Každý DJ, či nový, alebo už etablovaný, hľadá ten správny nový, neobohraný hit, ktorý oživí jeho DJ set. Z tohto dôvodu je dobrým nápadom navštíviť alternatívne zdroje hudby, obzvlášť ak ti za jej získanie nebudú účtované žiadne poplatky.

Na voľne dostupných bezplatných zdrojoch hudby nájdeš neobohraté/undergroundové skladby alebo hudbu od začínajúcich interpretov a producentov, ktorá sa ešte nedostala do predajní na sťahovanie hudby. Prechádzanie týchto zdrojov a trávenie času na nich ti umožní vybudovať jedinečnú hudobnú knižnicu, ktorá nie je závislá na rebríčkoch alebo iných ľahko dostupných nástrojoch (akými sú napríklad odporúčané zoznamy skladieb samotných predajní), čo ti pomôže odlíšiť výber tvojich skladieb od ostatných DJov. Súčasťou práce DJa je prezentovať publiku relatívne neznáme, nové skladby a veľa DJov si práve týmto spôsobom buduje meno.

Prehľad vybraných voľne dostupných bezplatných zdrojov hudby

1. Free Music Archive (FMA) – táto platforma má množstvo skladieb rôznych žánroch vrátane elektronickej hudby, hip-hopu a dokonca aj experimentálnej hudby. Navyše má svoje vlastné hudobné rebríčky a systém označovania, ktorý uvádza najobľúbenejšie skladby týždňa, takže je pravidelne aktualizovaný. Aj keď stránka FMA má nástroj vyhľadávania, najlepší spôsob, ako rýchlo nájsť hudbu, je použiť odkaz na „Žánre“ nachádzajúci sa v hornej časti stránky. To ti umožní vybrať si zo 16 hlavných žánrov, cez ktorý sa preklikáš na jednotlivé pod-žánre. Ďalším spôsobom, ako nájsť hudbu na FMA, je prejsť zoznam kurátorov. Pod kurátormi môžeš rozumieť odporúčané zoznamy skladieb od FMA. Sledovanie niekoľkých kurátorov, ktorých výberu dôveruješ, ti uľahčí hľadanie toho, čo je pre teba zaujímavé, bez toho, aby si musel namáhavo prechádzať celú stránku.

Výhodou tejto platformy je, že obsahuje množstvo rôznych hudobných žánrov z ktorých si môžeš vybrať, dokonca aj staršie skladby a hovorené slovo (skvelé ako sample).

Nevýhodou je nástroj vyhľadávania, ktorý ti môže pripadať trochu neohrabaný, pretože musíš prechádzať dlhým zoznamom skladieb podľa hudobného štýlu.

Webstránka: Free Music Archive

2. SoundCloud – kedysi to bola platforma pre mixtapy, bootlegy a neoficiálne remixy, no v súčasnosti sa SoundCloud pretransformoval na streamovanie hudby pre DJov a hudobných producentov. Aj keď tento zdroj nie je tak dominantný pre DJov ako kedysi, stále ponúka veľa hudby. Vďaka systému označovania je ľahké preskakovať od interpreta k interpretovi (alebo od vydavateľstva k vydavateľstvu) v akomkoľvek žánri, takže objavovanie hudby je tu veľmi intuitívne. Oplatí sa ho pozrieť, ak hľadáš úpravy skladieb alebo ich remixy. Najrýchlejší spôsob, ako získať bezplatné skladby na SoundCloud, je použiť vyhľadávací panel v hornej časti stránky a zadať „Free Downloads“. Takto získaš množstvo bezplatných skladieb zo stránok rôznych interpretov a vydavateľstiev, ktoré si môžeš stiahnuť cez prepojenie “Download”. Pamätaj, že SoundCloud je tiež sociálna sieť, čo znamená, že ľudia na ňu vstupujú nielen preto, aby zdieľali hudbu, ale aby spolu aj komunikovali. Je teda prijateľné slušne osloviť DJ alebo hudobného producenta, ktorý má účet na tejto sieti.

Výhodou tohto zdroja je komunita hudobných producentov a poslucháčov, množstvo bezplatných originálov, remixov a bootlegov.

Nevýhodou je veľmi prísna ochrana autorských práv.

Webstránka: Soundcloud

3. Bandcamp – zo všetkých platforiem v tomto zozname je Bandcamp najpriateľskejší k interpretom, pokiaľ ide o nastavenie stránky. Tento zdroj je obľúbený u nezávislých hudobníkov, DJov/producentov a hudobných skupín kvôli jeho flexibilnej cenotvorbe. Toto je miesto, ktoré sa oplatí pozrieť, ak hľadáš na sťahovanie skladby od malých nahrávacích spoločností, zvláštne re-editácie skladieb a mikro-žánre, ktoré sú ďaleko od hlavného hudobného prúdu. Niektoré kultové obľúbené kamenné predajne s nosičmi, ako napríklad holandský Rush Hour Music so sídlom v Amsterdame, prevádzkujú svoju predajňu na stiahnutie hudby výhradne na Bandcampe. Ak chceš legálne stiahnuť bezplatnú hudbu na Bandcampe, prvá vec, ktorú musíš urobiť, je zaregistrovať si účet v roli fanúšik (fan). Potom vyhľadaj interpretov, ktorý majú skladby alebo albumy označené ako “Uveď svoju cenu - Name your price”. Takto označené skladby ti umožnia určiť, koľko chceš interpretovi za danú skladbu zaplatiť, čo samozrejme zahŕňa aj nulu. Na uľahčenie vyhľadávania môžeš skúsiť vyhľadať skladby s označením bezplatná hudba (free music). Takto získaš prehľad všetkých bezplatných skladieb, ktoré si môžeš prejsť a získať tie, čo ťa zaujmú. Keďže na Bandcampe je veľa malých nezávislých vydavateľstiev, pravdepodobne tu nájdeš propagačne akcie v podobe EP a ukážok albumov, takže sa ti oplatí zaregistrovať sa, aby si dostával upozornenia na všetky nové vydania od interpretov alebo vydavateľstiev uverejnených na tomto zdroji.

Výhodou tohto zdroja je množstvo nezávislých DJ/hudobných producentov a nahrávacích spoločností, jednoduchý dizajn obchodu uľahčujúci prehľadávanie a sťahovanie hudby, veľa skladieb zadarmo alebo za dobrovoľnú platbu.

Nevýhodou je, že interpreti veľkých vydavateľstiev sa na tomto zdroji nenachádzajú.

Webstránka: Bandcamp

4. Bensound – platforma je obľúbená medzi tvorcami obsahu a hudobnými supervízormi, pretože väčšina skladieb na tomto zdroji je bez licenčných poplatkov. To znamená, že si odtiaľto môžeš legálne stiahnuť bezplatnú hudbu a použiť skladby vo svojich DJ setoch alebo mixtapoch. Ďalšou výhodou je, že nájdenú hudbu môžeš použiť aj pre svoj online obsah, ako sú napríklad tvoje videá na sociálnych sieťach. Keďže tento zdroj je primárne zameraný na osoby, ktoré hľadajú hudbu do pozadia pre svoje videá alebo podcasty, znamená to, že budeš musieť prehľadávať katalóg, aby si našiel relevantné skladby pre svoju hudobnú knižnicu. Na stránke Bensound nájdeš 12 hlavných žánrov a kliknutím na ktorýkoľvek z nich získaš zoznam vydaní. Kliknutím na vydanie sa ti zobrazia ďalšie informácie o skladbe, ako sú jej ukážka a odkaz na stiahnutie, ale aj ďalšie podrobnosti o licenčných podmienkach, ktoré môžu byť s ňou spojené. Ďalší, výhodnejší spôsob vyhľadávania je pomocou označenia charakteristiky/nálady skladby, ktoré sa nachádza pod tlačidlom ukážky skladby. Je to rýchly spôsob, ako hľadať skladby podľa charakteristiky/nálady namiesto podľa hudobného štýlu alebo žánru.

Výhodou je množstvo bezplatnej hudby na stiahnutie bez potreby sa registrovať.

Nevýhodou je, že grafický dizajn stránky vyzerá zastarane a jej používanie by mohlo byť intuitívnejšie.

Webstránka: Bensound

5. CCTrax – je platforma zameraná na elektronickú hudbu, nájdeš tu veľa rôznych žánrov elektronickej hudby, ako je house, techno, dub a dokonca aj experimentálna hudba, vďaka čomu je dobrým miestom na vyhľadanie zaujímavých skladieb, ktoré nenájdeš v bežných predajniach na sťahovanie skladieb. Obsahuje skladby s licenciou Creative Commons (odtiaľ „CC“ v jej názve), čo znamená, že si odtiaľto môžeš legálne stiahnuť bezplatnú DJ hudbu, ale s rôznym licenčnými podmienkami, teda stupňom použitia, ktorý určujú samotní producenti. V praxi to znamená, že si napríklad môžeš stiahnuť skladby a prehrať ich vo svojich DJ setoch, ale to neznamená, že ich môžeš použiť ako hudbu na pozadí pre video na YouTube. Preto je pred stiahnutím skladby potrebné sa oboznámiť s licenčnými podmienkami pre danú skladbu, či jej producent umožnil prehrávanie DJmi. V hornej časti domovskej stránky CCTrax si zvoľ žáner, čo ti umožní navštíviť stránku pre daný štýl a zobraziť skladby, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie, spolu s ich priradenými hodnoteniami. Kliknutím na vybranú skladbu sa dostaneš na stránku jej vydania, ktorá obsahuje ďalšie informácie o skladbe/albume a dostupné formáty súborov na stiahnutie. Môžeš tiež kliknúť na označenie (tag) v každom vydaní, aby si našiel viac skladieb podobného štýlu. Je to užitočné, pretože hoci sú skladby zoradené iba do siedmych hlavných žánrových kategórií, existujú desiatky pod-žánrov, na ktoré sa môžete preklikať v sekcii vydania prostredníctvom označení (tag).

Výhodou je, že zdroj je zameraný na žánre elektronickej tanečnej hudby, bezplatné sťahovanie bez potreby uvedenia e-mailovej adresy alebo registrácie účtu.

Nevýhodou je, že grafický dizajn stránky vyzerá zastarane, nejde o obrovský katalóg hudby a nedostatočná je aj aktualizácia skladieb.

Webstránka: CCTrax

6. Jamendo – je platforma, ktorá ti umožňuje legálne sťahovať bezplatnú hudbu od nezávislých interpretov a tiež dáva interpretom príležitosť nahrať svoju hudbu pre hudobných supervízorov na ich zváženie pre umiestnenie skladby v televízii, filme, atď. Je to podobné ako Bensound, ale s novším rozhraním a robustnejšími nástrojmi. Ak máš rád hudbu od nezávislých producentov, tak Jamendo stojí o to ho vyskúšať. Vyhľadávanie začni na domovskej stránke Jamendo v sekcii Preskúmať (Explore), kde si vyber tebou preferovaný hudobný žáner označený ako komunity („Communities“). Ak chceš napríklad vyhľadať house, stačí kliknúť na #Electronic Community a dostaneš sa na stránku so zoznamom všetkých najnovších skladieb, ktoré zodpovedajú danému štýlu. Všetky skladby si môžeš bezplatne stiahnuť pre osobné použitie a dodávajú sa s licenciou Creative Commons (viď popis CC vyššie). Ďalšou zaujímavou funkciou stránky je sekcia Spotlight, ktorá funguje ako „blog“ platformy a uvidíš na nej zoznamy nových skladieb, playlisty a hudobné rebríčky, atď.

Výhodou je možnosť jednoduchého vyhľadávania v rozsiahlej hudobnej zbierke a bezplatné sťahovanie hudby bez nutnosti registrácie.

Nevýhodou je, že ide o platformu pre hudobných supervízorov, takže tu nenájdeš zvučných DJov/hudobných producentov, iba začínajúcich, domáckych skladateľov a producentov, ktorí ponúkajú svoju hudbu na licencovanie.

Webstránka: Jamendo

7. BeatStars – je jednou z najväčších a najobľúbenejších platforiem pre DJov/hudobných producentov, ktorí hľadajú alebo poskytujú beaty, pretože je to online trh s hip-hopovými a basovými inštrumentálmi. Je vhodný pre MC a spevákom, ktorí hľadajú licencované inštrumentály na rapovanie alebo spievanie. V súčasnosti je na platforme k dispozícii množstvo uznávaných producentov a beatmakerov, ktorí lacno predávajú kvalitné beaty. Za zmienku stojí príbeh o mladom rapperovi, ktorý si na tejto platforme kúpil beat za 30 $, doma nahral vokály a skladbu zverejnil na internete. Meno tohto rappera je Lil Nas X a skladbou je Old Town Road, ktorá sa stala určujúcim hitparádovým singlom v roku 2019. Okrem toho, že zatiaľ sa na platforme nachádzajú lacné beaty, existuje na nej aj veľa bezplatného obsahu na stiahnutie. Najrýchlejším spôsobom, ako získať bezplatné beaty je prejsť do ponuky skladby (Tracks) v hornej časti obrazovky a potom kliknúť na „Free Beats“. Zobrazí sa ti zoznam všetkých skladieb, ktoré si môžeš bezplatne stiahnuť výmenou za e-mailovú adresu alebo sledovanie na BeatStars (sociálna sieť podobná SoundCloud). Ďalším spôsobom je jednoducho prehľadať zoznam skladieb (playlist), ktorý sa ti páči (rozhranie BeatStars vyzerá podobne ako vyhľadávanie na Spotify). Keď si zvolíš tebe vyhovujúci zoznam skladieb (playlist), zobrazia sa beaty a môžeš si vybrať tie, ktoré sú zadarmo (či je to zadarmo zistíš tak, že majú vedľa seba ikonu sťahovania). Všetko, čo musíš urobiť, je kliknúť naň a zadať e-mail alebo sledovať daného „beatmakera“ na BeatStars, aby si získal prístup na stiahnutie.

Výhodou platformy je popularita stránky medzi producentmi hip-hopových beatov a inštrumentálov, má prosperujúci trh a širokú komunitu.

Nevýhodou je, že výber je zameraný na hip-hop a rapovú hudbu, takže neosloví tých, ktorí hľadajú house, techno a EDM.

Webstránka: BeatStars

8. ReverbNation – jedna z najdlhšie fungujúcich platforiem na tomto zozname, bola spustená už v roku 2006. V prvopočiatku išlo o sociálnu sieť zameranú predovšetkým na komunitu hudobníkov, producentov a interpretov. Aj keď už nie je takou populárnou platformou ako kedysi, niektorí DJi/hudobný producenti na nej stále vydávajú hudbu a stále disponuje katalógom skladieb od interpretov, ktorí v minulosti na nej pôsobili. Kolektív ReverbNation pravidelne spravuje skladby a tieto zaraďuje do zoznamoch skladieb (playlistov). Po zaregistrovaní účtu na platforme prejdi na záložku „Discover“ (Objaviť), aby si získal prístup k zoznamom skladieb (playlistom). Skladby v zozname skladieb si môžeš prezrieť a prepočuť na hudobnom prehrávači nachádzajúcom sa na spodnej časti stránky. Týmto spôsobom zistíš, ktoré zo skladieb ponúkajú možnosť bezplatného stiahnutia. Pretože komunita ReverbNation je oveľa menšia ako SoundCloud, tak odporúčam využiť funkciu sledovať, pomocou ktorej môžeš sledovať všetkých interpretov, ktorí sa ti na tejto platforme páčia a vybudovať si s nimi osobný vzťah. Takže šanca, že si ťa všimnú DJi/producenti sa týmto zvyšuje.

Výhodou je existencia veľkej komunity interpretov, hudobníkov a DJov/producentov, čo znamená, že platforma disponuje rozsiahlym katalógom nezávislých vydaní skladieb aj z ich nedávnej minulosti. 

Nevýhodou je, že túto platformu na vydanie skladieb nepreferujú noví DJi/producenti a stránka má zastarané grafické rozhranie.

Webstránka: ReverbNation

9. SoundClick – platforma bola spustená v roku 1997 ako online miesto pre hudobné skupiny a interpretov na vydávanie skladieb, no odvtedy sa zmenila na streamovaciu službu a predajňu elektronických beatov. V dnešnej dobe stránka neobsahuje až tak veľa aktuálneho obsahu od hudobných skupín a interpretov, skôr sa zameriava na hip-hopové inštrumentály a skladby od domáckych producentov, takže je to miesto na legálne stiahnutie bezplatnej DJ hudby tohto druhu. Ak chceš rýchlo vyhľadať bezplatné skladby, tak vo vyhľadávači len zadaj slovné spojenie sťahovanie zadarmo (free download) a tak získaš skladby označené hashtagom „#freedownload“. Tieto si potom môžeš zoradiť podľa žánru pomocou rozbaľovacej ponuky na stránke. Taktiež môžeš použiť rozšírené vyhľadávanie, kedy okrem slovného spojenia “free download” dopíšeš aj žáner, ktorý ťa zaujíma. Daj si však pozor, lebo stále sa ti môžu zobraziť aj niektoré skladby, ktoré nie sú zadarmo, takže budeš musieť sa v tom trochu prehrabať, aby si sa dopracoval k skladbe, ktorú hľadáš. Skvelé na tejto platforme je, že skladby, ktoré sú zadarmo, môžeš získať bez toho, aby si si musel vytvoriť účet alebo sa prihlasovať.

Výhodou je, že ide o jednu z najstarších hudobných stránok s rozsiahlou historickou knižnicou rôznych druhov hudby.

Nevýhodou je, že je na pokraji záujmu pre DJov/producentov a navyše vzhľad stránky nezodpovedá súčasným trendom.

Webstránka: SoundClick

 

* Všetky príspevky na všetkých našich platformách sú informatívneho charakteru, pripravované pri tej najlepšej vôli, z tohto dôvodu je nevyhnutné poznať právne prostredie krajiny, v ktorej použivate nami uverejnené informácie.

NEWSLETTER

prihlás sa na odber noviniek

NAŠI PARTNERI