Kde môžem ako DJ získať digitálne hudobné skladby (6. časť) - Fyzické vlastnenie nosičov a ich digitálna extrakcia (rippovanie)
Existuje niekoľko dôvodov, prečo by si mohol chcieť rippovať vinylové platne, CD nosiče alebo iné fyzické nosiče.
(Poznámka: Rippovanie, formálne známe ako digitálna extrakcia, je proces digitálnej transformácie audio alebo video súboru z CD, DVD alebo iného média na pevný disk počítača. Rippovací program má dekodér na kompresiu zdrojového média a zmenšenie veľkosti súboru, ktorý ukladá na pevný disk).
Prvý dôvod prečo rippovať je zrejmý, a to, že chceš digitálnu kópiu niečoho, čo už vlastníš na fyzickom nosiči a nevieš to nájsť v digitálnom formáte. V podstate to nie je možné kúpiť. Napríklad veľa starších skladieb zatiaľ nie je k dispozícii v hudobných streamovacích službách či predajniach na sťahovanie skladieb. (Tip: Ak si sa rozhodol si vybudovať hudobnú knižnicu a plánuješ v nej mať zvyčajnú škálu hitov za posledných päť desaťročí, CD výbery hitov za určitú dekádu, či žáner, rippovanie môže byť nákladovo efektívnym a lacnejším spôsobom, ako získať takéto skladby, než kúpa skladieb z online predajní na sťahovanie skladieb.)
Ďalší dôvod je ekonomický, možno už vlastníš nejaké fyzické nosiče so skladbami, ktoré by si chcel použiť v rámci digitálneho DJingu (najmä je to platné ak prechádzaš z hrania z vinylových platní/CD nosičov na digitálny DJing) a možno nebudeš mať ani dostatok finančných prostriedkov na to, aby si si ich všetky znova zakúpil v digitálnom formáte.
Tretí dôvod je platný najmä pre tých DJov, ktorí využívajú na hranie hybridné zostavy, ktoré im umožňujú prehrávať fyzické nosiče aj digitálne súbory. Tu vstupuje do hry faktor opotrebovanosti fyzických nosičov. Rippovaním ich môžeš uchovať, kým nebude príliš neskoro a zároveň môžeš dosiahnuť pri súčasných možnostiach aj kvalitnejší zvuk.
Ďalší dôvod je špecifický pre Slovenskú republiku a vychádza z aktuálne platnej legislatívy. V zmysle nej, musíš ako DJ fyzicky vlastniť nosiče a prostredníctvom povolenia vydaného Slovenským ochranným zväzom autorským môžeš používať pracovnú rozmnoženinu.
Ak si DJ/producent možno budeš chcieť mať vo svojom domácom štúdiu spolu s ďalším produkčným zariadením aj gramofón, aby si mohol veľmi rýchlo zrippovať vzorky z neznámych platní, alebo do svojich produkcií pomocou neho pridať reálny scratching alebo vinylový efekt. A to je aj posledný dôvod prečo rippovať fyzické nosiče.
Čo potrebujem na rippovanie fyzických nosičov
-
Prehrávacie zariadenie – V záležitosti od fyzického nosiča, budeš potrebovať prehrávacie zariadenie, ktoré daný typ nosiča prehráva. Keďže asi najviac preferovanými nosičmi sú CD alebo vinylové platne, budeš potrebovať CD prehrávač, alebo kvalitný gramofón. V oboch prípadoch musí disponovať audio výstupom na ich pripojenie. V prípade gramofónu budeš potrebovať aj phono predzosilňovač, aby si dosiahol požadovanú kvalitu a intenzitu zvuku.
-
Audio rozhranie – Minimálne dvojvstupové audio rozhranie (to znamená, že môžeš do svojho počítača priviesť oba stereo kanály – ľavý aj pravý) s USB výstupom na pripojenie k PC. Je tu veľa možností, napríklad také audio rozhranie Behringer UCA-222 je možné považovať už za legendárne. Môže byť, že tvoje prehrávacie zariadenie disponuje USB výstupom na pripojenie k PC (Poznámka: Väčšina lacných rippovacích alebo prenosných zariadení typu všetko v jednom (all-in-one), ako napríklad USB gramofóny nedisponujú potrebnou kvalitou zvuku. Ak už vlastníš DJ hi-fi gramofón hoc aj základnej úrovne bude určite postačujúci na rippovanie.). V prípade, že vlastníš DJ mixážny pult novšej generácie mal by už mať zabudované USB rozhranie pre pripojenie k PC a spravidla má aj ďalšie audio vstupy pre pripojenie CD, či gramofónu vrátane phono predzosilňovača. Ak vlastníš Digital Vinyl System (DVS) (Poznámka: zostava na ovládanie DJ softvéru s tradičnými gramofónmi), môžeš ju použiť ako audio rozhranie, pričom výhodou je, že DVS obsahuje aj phono predzosilňovač.
-
Softvér na rippovanie – budeš potrebovať softvér na zaznamenanie digitalizovaného vstupu do počítača. Akýkoľvek softvér, ktorý dokáže zaznamenať nahrávku, bude fungovať, ale najobľúbenejším bezplatným softvérom je Audacity. Má veľa užitočných doplnkových nástrojov, ktoré ti pomôžu pri rippovaní. Ak hodláš zrippovať veľké množstvo vinylových platní, najmä ak plánuješ kopírovať celé vydania alebo albumy, profesionálny nástroj, akým je napríklad VinylStudio, ti to môže pomôcť výrazne urýchliť tým, že ti poskytne efektívne nástroje na úpravu nahrávok a automatické pridávanie metadát či obrázka obalu albumu. Nepodceňuj množstvo času, ktoré ušetríš používaním tohto softvéru pri rippovaní veľkého počtu vinylových platní. Ďalšou možnosťou je možnosť využiť funkciu nahrávania v tvojom DJ softvéry, pomocou ktorej môžeš urobiť akýkoľvek záznam. V prípade, že vlastníš počítač s CD mechanikou (či už vstavanou, alebo externou), tak napríklad taký Windows Media Player disponuje nástrojmi na rippovanie CD.
Ako postupovať pri rippovaní
-
Vyčisti nosič – je dôležité dôkladne vyčistiť CDčko, či vinylovú platňu. Špeciálna čistiaca súprava na CD či platne obsahujúca tekutinu a handričky, ktoré ti pomôžu odstrániť špinu, prach a v prípade platní aj statickú elektrinu. Pri platniach si nerob starosti s každým prasknutím a puknutím, niektoré z nich možno aj tak nebude možné odstrániť, takže vyčisti platňu čo najlepšie ako vieš/zvládneš.
-
Nastav úroveň nahrávania a začni nahrávanie – nastav správny vstup na nahrávacom softvéri a otestuj, či zvuk prechádza. Potom nastav úroveň nahrávania tak, aby nahrávka v najhlasnejšej časti skladby nebola v červenom poli ukazovateľa úrovne nahrávania. Častou chybou je snaha, tlačiť intenzitu nahrávky čo najhlasnejšie (Poznámka: hlasitosť nahrávky vieš upraviť následne v softvéry, ale digitálne skreslenie už z nej neodstrániš). Po tomto nastavení je čas spustiť nahrávanie. Aktivuj tlačidlo záznamu (record) v softvéri a potom spusti prehrávanie skladby. Nerob si starosti s nadbytočným priestorom alebo šumom na začiatku nahrávania, upravíš to neskôr v softvéry. Na konci skladby zastav nahrávanie a potom prejdi do softvéru.
-
Vyčisti nahrávku, exportuj ju a doplň metadáta – Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je zálohovať nespracovaný zvukový záznam, ktorý si práve vytvoril. Je to dôležité pre prípad, že by si niečo pokazil v ďalšej fáze spracovania. Tak sa budeš môcť kedykoľvek vrátiť k pôvodnému záznamu a skladbu znova optimalizovať. Jednoducho maj niekde uložený originálny záznam.
Následne použiješ niektoré z nástrojov na úpravu a spracovanie v rámci tvojho softvéru. Prvá vec, ktorú urobíš je, že odstrániš prázdne miesto na začiatku a na konci skladby a to tak, že zvýrazníš a odstrániš prázdne oblastí (Poznámka: pri pohľade na priebeh krivky zvuku (waveform) je to oblasť bez kriviek). Ďalšou dôležitou vecou je odstrániť všetky praskliny alebo pukliny. Rozpoznáš ich tak, že vyzerajú ako zvislé čiary na inak hladko zvlnenej krivke (ako keby niekto na krivku nakreslil čiaru perom zhora nadol). Audacity má spoľahlivý nástroj na opravu, ktorý ti umožní zvýrazniť tieto drobné puknutia a potom sa ich pokúsi nahradiť susednými zvukovými informáciami. Je dôležité ich odstrániť, pretože inak ďalšia fáza procesu nebude fungovať správne.
Ďalšia fáza sa nazýva normalizácia hlasitosti nahrávky. V podstate použiješ v softvéry nástroj „Normalize“, aby tento upravil hlasitosť skladby na najvyššiu možnú úroveň. Funguje tak, že softvér zoberiem najhlasnejšie časti skladby a urobí ich tak hlasné, ako to dokáže, a potom úmerne zvýši všetky ostatné časti skladby. Je to doslova ako zvýšiť hlasitosť na zosilňovači. Po ukončení tohto procesu budeš mať veľmi hlasnú skladbu bez zmeny jej povahy a bez akéhokoľvek skreslenia. Užitočným je v nastaveniach nástroja „Normalize“ zaškrtnúť možnosti „Remove DC offset (center on 0.0 vertically)“ a „Normalize peak amplitude -2.0 dB“, čo je technická oprava, ktorá môže znížiť potenciálne skreslenie, znížiť nominálnu hodnotu zvuku a dokonca aj zlepšiť kompatibilitu súborov s niektorými DJ zariadeniami.
Ak je toto všetko hotové, je čas exportovať nahrávku ako zvukový súbor. V tejto fáze si budeš musieť zvoliť digitálny formát súboru. Ideálnym je súbor FLAC, pretože je bezstratový, primerane efektívny z hľadiska veľkosti a môžeš k nemu doplniť metadáta. Ale aj 320 kbps MP3 je tiež v poriadku z hľadiska kvality zvuku.
Nakoniec je potrebné pridať metadáta a obrázok obalu albumu, ak ich používaš. Môžeš to urobiť aj v Audacity, ale asi lepšie je to urobiť mimo tento softvér napríklad v tvojom DJ softvéry, alebo môžeš použiť aj editor označenia, akým je napríklad MP3tag. Metadáta, ktoré sa odporúča pridať sú obrázok obalu albumu (Poznámka: s rozlíšením nie väčším ako 800 x 800 pixelov vo formáte JPEG, v prípade, že ním nedisponuješ môžeš ho vyhľadať cez vyhľadávač na internete), plus meno interpreta, názov skladby, rok vydania a hudobný žáner.
Zopár rád pre rippovanie vinylových platní
-
Buď opatrný a obozretný pri nahrávaní – V prípade nahrávania z gramofónu je naozaj potrebné dávať pozor na to, aby si sa neprechádzal v miestnosti blízko gramofónu, nepokladal veci hore a dole na stôl, kde je gramofón, alebo aby si nemal v pozadí pustenú hudbu príliš hlasno, keď nahrávaš. Akákoľvek spätná väzba kolísania alebo basov, ktorá sa v tejto fáze prenesie na gramofón, zostane navždy zachovaná na nahrávke.
-
Použi ďalšie procesy čistenia nahrávky – Existuje mnoho ďalších digitálnych procesov, ktoré niektorí ľudia radi aplikujú pri rippovaní. Možno si počul o filtroch podzvukového šumu, filtroch odstránenia syčania, redukcii šumu a ďalších. Toto všetko stojí určite za preskúmanie, ale dobre mienená rada znie: „Vynalož viac úsilia na to, aby si mal správne nastavený gramofón a riadne vyčistené platne, čím umožníš gramofónu hladko a čisto prehrať každú skladbu a tým eliminuje väčšinu problémov už priamo pri zdroji“.
Keďže si si pred fázou ďalšieho spracovania vytvoril zálohu nahratého nespracovaného súboru, tak ak sa v budúcnosti rozhodneš, že niektoré z vyššie spomenutých nástrojov môžu byť užitočné pre určité nahrávky, môžeš sa k nim kedykoľvek vrátiť a použiť ich. Ak existuje nejaký proces, ktorý stojí za zváženie, najmä pri veľmi opotrebovaných alebo starých platniach, tak je ním „redukcia šumu“, ktorá odstraňuje syčanie a nízkoúrovňový nehudobný šum pochádzajúci z povrchu platne. Funguje to tak, že ťa softvér požiada, aby si prehral časť nahrávky, kde nie je žiadny zvuk (napríklad zavádzacie drážky na platni) a na základe získanej vzorky určí ako vlastne vyzerá syčanie a šum pozadia (teda si ich ovzorkuje), a potom ich následne úplne odstráni z nahrávky.
-
Zameraj sa na rippovanie celých albumov a vydaní – Proces rippovania, ktorý som opísal, funguje najlepšie pre jednu skladbu. Je však veľmi neefektívny pre celé maxisingle a albumy. Aj keď Audacity umožňuje označovať a upravovať jednotlivé skladby, odstraňovať/upravovať medzery medzi nimi a exportovať viacero súborov z jedného projektu vrátane metadát, pre zvýšenie tempa rippovania je potrebný špecializovaný softvér. Takýto softvér má automatické nástroje na čistenie, je rýchlejší na oddelenie jednotlivých skladieb v jednej veľkej nahrávke a dokáže automaticky vyhľadať a pridať metadáta a obrázky obalu albumu. Jedným z takýchto programov je už skôr spomínané VinylStudio, ale existujú aj iné možnosti, ktoré sú navrhnuté tak, aby si dosiahol podobné výsledky. Pred kúpou samotného softvéru si ho najprv vyskúšaj, či ti vyhovuje.
Kde môžem ako DJ získať digitálne hudobné skladby (7. časť)
Rady na záver:
-
Ak si dosť starý na to, že si ešte pamätáš ako si nakupoval vinylové platne alebo CD nosiče, vieš, že si nechodil len do jednej predajne. Urob to isté v digitálnom prostredí a vyskúšaj viacero predajní.
-
Vyberte si dve alebo tri predajne a dobre ich spoznaj. Je lepšie sa vedieť orientovať v niekoľkých, ako sa snažiť zo všetkých vyťažiť maximum. Vždy svoj výber môžeš zmeniť v priebehu času.
-
Nemusíš zákonite nakupovať hudbu v špecializovaných obchodoch, ak skladby, ktoré hľadáš nájdeš v bežných predajniach za správnu cenu, tak ich získaj tam.
-
Ak si vieš finančne dovoliť platiť DJ zásobáreň (DJ pool) na sťahovanie hudby, je to skvelý nápad, pretože zásobáreň môže byť nákladovo efektívnejšia ako kupovať skladby jednotlivo a získaš verzie, ktoré nie sú bežne dostupné pre verejnosť. Avšak nespoliehaj sa na nich úplne, napríklad nenájdeš tam veľa staršej hudby dostupnej na sťahovanie, pretože to nie je dôvod, prečo existujú. Skús vyskúšať niekoľko a časom nájdeš tú, ktorá ti najviac vyhovuje.
-
Ako DJ by si mal mať aktivovanú hudobnú streamovaciu službu minimálne na objavovanie a vyhľadávanie nových skladieb a hudobných žánrov a trendov. Ak chceš vlastniť iba jedinú službu, ktorá ti zabezpečí obe funkcie, výber si takú, ktorá je integrovaná do tvojho DJ zariadenia. Zváž napríklad predplatné pre Tidal, Deezer alebo Amazon Music Unlimited, aby si mohol využiť jedno predplatné aj na DJing. Môžeš sa tiež rozhodnúť, či ti stojí za to pridať k existujúcej službe špecifickú službu pre DJov, akými sú Beatport alebo Beatsource. Nezabúdaj, každá z nich ponúka možnosť, si ju vyskúšať na jeden mesiac zadarmo, tak prečo to neskúsiť!
-
Akonáhle si zakúpiš vinylovú platňu alebo CD nosič, zváž jeho zrippovanie do digitálneho formátu (u CD je to jednoduchšie). Ak si nový, začínajúci DJ, nepokúšaj sa robiť DJing s fyzickými nosičmi spolu s digitálnymi súbormi, lebo to môže spôsobiť zmätok a bude to náročné na manažment. Rob veci jednoduchými a akonáhle raz zrippuješ nejakú skladbu, máš ju k dispozícii na veky.
-
Každý týždeň si vyčleň čas na nakupovanie hudby. Nikdy nebudeš mať na to dostatok času, ale ak sa tomu budeš venuješ pravidelne, vyčleníš si aspoň trochu času, všetko sa ti vráti.
-
Nesnaž sa silou mocou „držať krok“ so súčasným boomom hudobného priemyslu. Všetka svetová hudba je v dnešnej dobe dostupná pre každého, neprestajné a v značnom rozsahu, teda nie je v nikoho fyzických silách s tým držať krok. Preto prestaň cítiť tlak, že musím všetko vedieť, lebo je to v súčasnosti nemožné. Vyber si skladbu, ktorá ťa zaujme, či už bude stará alebo nová, a nauč sa s ňou pracovať v rámci tvojich DJ setov.
Zdroje:
Where DJs Get Their Music In 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/where-djs-get-their-music/
The 11 Best Music Download Stores For DJs 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/best-music-download-stores-for-djs/
Best DJ Download Pools For 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/best-dj-download-pools/
Why aren't all DJs using this DJ Pool? dostupné na https://www.youtube.com/watch?v=0cjreQAk6Zs&ab_channel=Crossfader
13 Places To Legally Download Free DJ Music In 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/legally-download-free-dj-music/
The Best Music Streaming Services For DJs In 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/best-music-streaming-services/
A DJ’s Guide To Ripping Vinyl dostupné na https://www.digitaldjtips.com/a-djs-guide-to-ripping-vinyl/
15 of the Best Music Download Websites for DJs (free & paid options!) dostupné na https://www.thedjrevolution.com/best-music-download-websites-for-djs/
Celý článok z originálu spracoval a skompiloval: Peter
* Všetky príspevky na všetkých našich platformách sú informatívneho charakteru, pripravované pri tej najlepšej vôli, z tohto dôvodu je nevyhnutné poznať právne prostredie krajiny, v ktorej použivate nami uverejnené informácie.