Prihlásenie

Registrácia

Asociácia Djov a hudobných producentov Slovenska

Výhody pre člena
O združení

Prihlásený:

Kde môžem ako DJ získať digitálne hudobné skladby (6. časť) - Fyzické vlastnenie nosičov a ich digitálna extrakcia (rippovanie)

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by si mohol chcieť rippovať vinylové platne, CD nosiče alebo iné fyzické nosiče.

(Poznámka: Rippovanie, formálne známe ako digitálna extrakcia, je proces digitálnej transformácie audio alebo video súboru z CD, DVD alebo iného média na pevný disk počítača. Rippovací program má dekodér na kompresiu zdrojového média a zmenšenie veľkosti súboru, ktorý ukladá na pevný disk).

Prvý dôvod prečo rippovať je zrejmý, a to, že chceš digitálnu kópiu niečoho, čo už vlastníš na fyzickom nosiči a nevieš to nájsť v digitálnom formáte. V podstate to nie je možné kúpiť. Napríklad veľa starších skladieb zatiaľ nie je k dispozícii v hudobných streamovacích službách či predajniach na sťahovanie skladieb. (Tip: Ak si sa rozhodol si vybudovať hudobnú knižnicu a plánuješ v nej mať zvyčajnú škálu hitov za posledných päť desaťročí, CD výbery hitov za určitú dekádu, či žáner, rippovanie môže byť nákladovo efektívnym a lacnejším spôsobom, ako získať takéto skladby, než kúpa skladieb z online predajní na sťahovanie skladieb.)

Ďalší dôvod je ekonomický, možno už vlastníš nejaké fyzické nosiče so skladbami, ktoré by si chcel použiť v rámci digitálneho DJingu (najmä je to platné ak prechádzaš z hrania z vinylových platní/CD nosičov na digitálny DJing) a možno nebudeš mať ani dostatok finančných prostriedkov na to, aby si si ich všetky znova zakúpil v digitálnom formáte.

Tretí dôvod je platný najmä pre tých DJov, ktorí využívajú na hranie hybridné zostavy, ktoré im umožňujú prehrávať fyzické nosiče aj digitálne súbory. Tu vstupuje do hry faktor opotrebovanosti fyzických nosičov. Rippovaním ich môžeš uchovať, kým nebude príliš neskoro a zároveň môžeš dosiahnuť pri súčasných možnostiach aj kvalitnejší zvuk.

Ďalší dôvod je špecifický pre Slovenskú republiku a vychádza z aktuálne platnej legislatívy. V zmysle nej, musíš ako DJ fyzicky vlastniť nosiče a prostredníctvom povolenia vydaného Slovenským ochranným zväzom autorským môžeš používať pracovnú rozmnoženinu.

Ak si DJ/producent možno budeš chcieť mať vo svojom domácom štúdiu spolu s ďalším produkčným zariadením aj gramofón, aby si mohol veľmi rýchlo zrippovať vzorky z neznámych platní, alebo do svojich produkcií pomocou neho pridať reálny scratching alebo vinylový efekt. A to je aj posledný dôvod prečo rippovať fyzické nosiče.

 

Čo potrebujem na rippovanie fyzických nosičov

 

Ako postupovať pri rippovaní

Následne použiješ niektoré z nástrojov na úpravu a spracovanie v rámci tvojho softvéru. Prvá vec, ktorú urobíš je, že odstrániš prázdne miesto na začiatku a na konci skladby a to tak, že zvýrazníš a odstrániš prázdne oblastí (Poznámka: pri pohľade na priebeh krivky zvuku (waveform) je to oblasť bez kriviek). Ďalšou dôležitou vecou je odstrániť všetky praskliny alebo pukliny. Rozpoznáš ich tak, že vyzerajú ako zvislé čiary na inak hladko zvlnenej krivke (ako keby niekto na krivku nakreslil čiaru perom zhora nadol). Audacity má spoľahlivý nástroj na opravu, ktorý ti umožní zvýrazniť tieto drobné puknutia a potom sa ich pokúsi nahradiť susednými zvukovými informáciami. Je dôležité ich odstrániť, pretože inak ďalšia fáza procesu nebude fungovať správne.

Ďalšia fáza sa nazýva normalizácia hlasitosti nahrávky. V podstate použiješ v softvéry nástroj „Normalize“, aby tento upravil hlasitosť skladby na najvyššiu možnú úroveň. Funguje tak, že softvér zoberiem najhlasnejšie časti skladby a urobí ich tak hlasné, ako to dokáže, a potom úmerne zvýši všetky ostatné časti skladby. Je to doslova ako zvýšiť hlasitosť na zosilňovači. Po ukončení tohto procesu budeš mať veľmi hlasnú skladbu bez zmeny jej povahy a bez akéhokoľvek skreslenia. Užitočným je v nastaveniach nástroja „Normalize“ zaškrtnúť možnosti „Remove DC offset (center on 0.0 vertically)“ a „Normalize peak amplitude -2.0 dB“, čo je technická oprava, ktorá môže znížiť potenciálne skreslenie, znížiť nominálnu hodnotu zvuku a dokonca aj zlepšiť kompatibilitu súborov s niektorými DJ zariadeniami.

Ak je toto všetko hotové, je čas exportovať nahrávku ako zvukový súbor. V tejto fáze si budeš musieť zvoliť digitálny formát súboru. Ideálnym je súbor FLAC, pretože je bezstratový, primerane efektívny z hľadiska veľkosti a môžeš k nemu doplniť metadáta. Ale aj 320 kbps MP3 je tiež v poriadku z hľadiska kvality zvuku.

Nakoniec je potrebné pridať metadáta a obrázok obalu albumu, ak ich používaš. Môžeš to urobiť aj v Audacity, ale asi lepšie je to urobiť mimo tento softvér napríklad v tvojom DJ softvéry, alebo môžeš použiť aj editor označenia, akým je napríklad MP3tag. Metadáta, ktoré sa odporúča pridať sú obrázok obalu albumu (Poznámka: s rozlíšením nie väčším ako 800 x 800 pixelov vo formáte JPEG, v prípade, že ním nedisponuješ môžeš ho vyhľadať cez vyhľadávač na internete), plus meno interpreta, názov skladby, rok vydania a hudobný žáner.

 

Zopár rád pre rippovanie vinylových platní

Keďže si si pred fázou ďalšieho spracovania vytvoril zálohu nahratého nespracovaného súboru, tak ak sa v budúcnosti rozhodneš, že niektoré z vyššie spomenutých nástrojov môžu byť užitočné pre určité nahrávky, môžeš sa k nim kedykoľvek vrátiť a použiť ich. Ak existuje nejaký proces, ktorý stojí za zváženie, najmä pri veľmi opotrebovaných alebo starých platniach, tak je ním „redukcia šumu“, ktorá odstraňuje syčanie a nízkoúrovňový nehudobný šum pochádzajúci z povrchu platne. Funguje to tak, že ťa softvér požiada, aby si prehral časť nahrávky, kde nie je žiadny zvuk (napríklad zavádzacie drážky na platni) a na základe získanej vzorky určí ako vlastne vyzerá syčanie a šum pozadia (teda si ich ovzorkuje), a potom ich následne úplne odstráni z nahrávky.

 

Kde môžem ako DJ získať digitálne hudobné skladby (7. časť)

Rady na záver:

Zdroje: 

Where DJs Get Their Music In 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/where-djs-get-their-music/

The 11 Best Music Download Stores For DJs 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/best-music-download-stores-for-djs/

Best DJ Download Pools For 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/best-dj-download-pools/

Why aren't all DJs using this DJ Pool? dostupné na https://www.youtube.com/watch?v=0cjreQAk6Zs&ab_channel=Crossfader

13 Places To Legally Download Free DJ Music In 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/legally-download-free-dj-music/

The Best Music Streaming Services For DJs In 2024 dostupné na https://www.digitaldjtips.com/best-music-streaming-services/

A DJ’s Guide To Ripping Vinyl dostupné na https://www.digitaldjtips.com/a-djs-guide-to-ripping-vinyl/

15 of the Best Music Download Websites for DJs (free & paid options!) dostupné na https://www.thedjrevolution.com/best-music-download-websites-for-djs/ 

Celý článok z originálu spracoval a skompiloval: Peter

* Všetky príspevky na všetkých našich platformách sú informatívneho charakteru, pripravované pri tej najlepšej vôli, z tohto dôvodu je nevyhnutné poznať právne prostredie krajiny, v ktorej použivate nami uverejnené informácie.

NEWSLETTER

prihlás sa na odber noviniek

NAŠI PARTNERI